Jakie elementy podlegają wycenie działki?
Wycena działki bywa niezbędna w kilku przypadkach. Wartość nieruchomości gruntowej najczęściej szacuje się w momencie jej sprzedaży lub nabycia. Oprócz tego wycena może być również konieczna m.in. przy podziale majątkowym, ubieganiu się o kredyt hipoteczny czy też ubezpieczaniu nieruchomości. Aby zyskała rangę dokumentu urzędowego, najlepiej zlecić ją rzeczoznawcy majątkowemu. Ten na podstawie wybranej przez siebie metody i przy uwzględnieniu określonych kryteriów oszacuje wartość rynkową działki, przedstawiając ją w formie operatu szacunkowego.
Na jakiej podstawie rzeczoznawca wycenia działki?
Wśród najważniejszych kryteriów branych pod uwagę przy wycenie działek wymienia się:
- wielkość gruntu
W tym przypadku zależność jest oczywista: im większa powierzchnia działki, tym wyższa jej wartość.
- lokalizację
Za najbardziej atrakcyjne, a tym samym najdroższe uznaje się działki zlokalizowane w pobliżu większych miast lub punktów atrakcyjnych turystycznie. Takie grunty są droższe od tych położonych na wsiach czy w małych miasteczkach.
- dostęp do punktów usługowych i infrastruktury
Cenę działek podnosi też lokalizacja w dobrym punkcie komunikacyjnym. Sąsiedztwo sklepów, szkół czy przychodni zwiększa atrakcyjność gruntu w oczach np. przyszłych nabywców, co nie jest bez znaczenia również dla wzrostu samej wartości rynkowej.
- walory przyrodnicze
Wartość działek zwiększa klimatyczne otoczenie oraz sąsiedztwo natury. Wyższą wartość mają zatem działki położone w spokojnej okolicy w pobliżu atrakcyjnych terenów zielonych.
- uzbrojenie terenu
Uzbrojenie terenu ma szczególne znaczenie przy wycenie działek budowlanych. Odnosi się do doprowadzenia na teren działki mediów, takich jak woda, prąd i gaz. Obecność przyłączy do poszczególnych sieci, znacząco podnosi wartość nieruchomości.